Yaşam

EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesinden Ebelik Tarihi Fotoğraf Sergisi

Türkiye’de ebelik alanında bir ilk

Ege Üniversitesi (EÜ) Sıhhat Bilimleri Fakültesi Ebelik Kısmı tarafından “Ebelik Tarihi Fotoğraf Sergisi” gerçekleştirildi. Ebelik alanında Türkiye’de bir birinci niteliğinde olan standın küratörlüğünü Doç. Dr. Ummahan Yücel üstlendi. Stant düzenleme şurasında Arş. Gör. Emine Demir ve Arş. Gör. Elif Sıkıntısız yer aldı.

EÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fuaye alanında düzenlenen standa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Ebelik Kısım Lideri Prof. Dr. Neriman Soğukpınar, 1’inci Memleketler arası ve Ulusal Ebelik Tarihi Kongre Lideri Doç. Dr. Ummahan Yücel, akademisyenler, öğrenciler, çalışan ve emekli ebeler katıldı.

Serginin açılışında konuşan ve ebelik tarihinin değerine dikkat çeken Doç. Dr. Ummahan Yücel, “Ebelik, Türkiye’de 180 yıllık eğitimi ile köklü tarihi olan, zamandan ve mekandan bağımsız evrensel bir meslektir. Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü olarak son birkaç yıldır ebelik tarihi ile çok yakından ilgileniyoruz. Bu sergi aslında o ilginin bir ürünü” dedi. Doç. Dr. Yücel, Ebelik Kısım Lideri Prof. Dr. Neriman Soğukpınar’a 1979 yılında Ebelik birinci sınıf öğrencisiyken kep giyme merasiminde çekilmiş fotoğrafını armağan etti.

“Çekmecemdeki Tarih” teması ile oluşturulan stantta, Doç. Dr. Ummahan Yücel’in Ebelik okullarından farklı yıllarda mezun olmuş emekli ebelerden toplamış olduğu fotoğraflara yer verildi. Fotoğraflar canvas, poster ve dijital olarak sergilendi. Tıpkı vakitte Ebelik Kısmı toplumsal medya hesaplarından canlı yayınlanarak Türkiye’de ki pek çok üniversiteden akademisyenlerin ve öğrencilerin, çalışan ve emekli ebelerin sergiyi izlemesine imkan sağlandı. İştirakçiler stant ile ilgili his ve düşüncülerini fotoğraf standı anı defterine yazdı. Fotoğraflar, 28-30 Nisan 2023 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek Birinci Memleketler arası ve Ulusal Ebelik Tarihi Kongre’sinde de sergilenecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu