Ekonomi

Kenya Devlet Başkanı Ruto, Afrika ülkeleri arasında ortak para birimi kullanılması çağrısında bulundu

Kenya Devlet Lideri William Ruto, Afrika ülkeleri arasındaki ticarette “ortak para birimi” kullanılması için davette bulundu.

Zambiya’nın başkenti Lusaka’da düzenlenen 22. Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) Zirvesi’nde konuşan Ruto, kıtanın ekonomik gelişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ruto, Afrika ülkelerinin hızlı bölgesel ticaret ve entegrasyon için “ortak bir para birimi” kullanmaları gerektiğini savundu.

Bölgesel entegrasyonun insanların ticaret yaparken hangi para birimini kullanırsa kullansın özgürce hareket edebilmesi anlamına geldiğine işaret eden Ruto, ortak para birimiyle birlikte uçların kalkacağını ve işbirliğinin artacağını ifade etti.

Afrikalı iş adamları ve bankalar, ülke içi para transferleri için çoğunlukla ABD ve Avrupa ülkelerindeki bankaları kullandıklarından bu işlemler 3 ila 5 gün sürebilmektedir.

Pan-Afrika Ödeme ve Mutabakat Sistemi, Gana’nın başkenti Akra’da 13 Ocak 2022’de devreye alındı. Yeni sistem, Afrika ülkeleri arasında yerel para biriminde ödeme yapılmasına izin veriyor.

camlidereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu