Ekonomi

Rusya, Herson’dan tamamen çekildi

Ukrayna’nın ülkenin güneyinde Rusların terkettiği mayınlarla döşeli onlarca yerleşim yerini geri aldığını açıklamasının ardından Rusya, Ukrayna’nın stratejik ehemmiyet taşıyan Herson kentinden tüm birliklerini çektiğini açıkladı.

Rusya’nın resmi TASS haber ajansında bugün yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı birliklerinin Dinyeper Nehri’nin batı kıyısından çekileceğini duyurduktan iki gün sonra çekilmenin tamamlandığını açıkladı.

Reuters’a dün konuşan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya’nın Herson’dan çekilmesinin en az bir hafta süreceğini ve bölgede hala 40 bin Rus askerinin bulunduğunu kestirim ettiğini söylemişti. Reznikov, Ukrayna istihbaratının da Rus birliklerinin hâlâ kentin içinde ve etrafında konumlandığını gösterdiğini belirtmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, dün akşamki konuşmasında güneyde 41 yerleşim yerini ele geçirdiklerini söylemiş, yaklaşık dokuz aydır süren işgal sırasında güç istikrarında görülen en süratli ve keskin değişikliğe işaret etmişti.

Diğer yandan Ukrayna birliklerinin ilerlemesine dair bilgiler teyit edilemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu