Haber

Sudan’dan tahliye edilen Suudi Arabistanlılar Cidde’ye ulaştı

Ordu ile paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında çatışmaların yaşandığı Sudan’dan tahliye edilen Suudi Arabistanlıları ve bazı yabancı diplomatları taşıyan gemi, Suudi Arabistan’ın Cidde kentine ulaştı.

Suudi Arabistan’ın Al Ekhbariya kanalında yer alan habere göre Sudan’dan tahliye başladı.

Suudi Arabistan ve yabancı uyruklu 50 kişiyi taşıyan gemi, Cidde Limanı’na yanaştı. Sudan’dan 11 ülkeden 108 kişiyi taşıyan 4 geminin daha Cidde Limanı’na geleceği belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da ikamet eden vatandaşların ve bazı dost ülkelerin misyonlarında görevli kişilerin Suudi Arabistan’a tahliye edilmeye başlandığını açıklarken, söz konusu “dost ülkeler” hakkında herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında son aylarda başlayan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

altinovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu