Ekonomi

Altın ABD enflasyon verisinden destek buldu

ABD’de altın beklentileri aştı altındaGelen yıllık enflasyon verisi ve piyasada Fed’in agresif mali sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine dair yaygın kanaatin ardından bu artış arttı.

Salı günü yüzde 1’in üzerinde değer kazanan altın, haftanın 3’üncü işlem gününde 1.970 seviyesini test etti.

ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin ardından tahvil getirileri düşerken, dolar son yılın en sert düşüşünü yaşadı. Swap yatırımcıları ise Fed’in faiz artırımı ihtimalini neredeyse sıfır olarak fiyatlıyor.

ANZ Banking Group Ltd. analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes, bir notta, verilerin, nakit sıkılaştırmasının yılın ilerleyen dönemlerinde sona ereceği görüşünü güçlendirdiğini, bunun da “güçlü altın alımına” yol açtığını ve muhtemelen daha fazla yatırım talebini desteklediğini yazdı.

ABD’de yıllık enflasyon ekim ayında yüzde 3,2’ye geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Ekim ayında tüketici fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 3,3 oranında artmasını bekliyorlardı. Eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Ekim ayında tüketici fiyatlarında aylık bazda bir değişiklik kaydedilmedi. Aylık enflasyonun yüzde 0,1 olmasını bekliyorlardı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu